Politika

Sarıhan’dan CHP’li kadınlara çağrı


HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbetini ziyaret eden CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP kitlesine, “HDP’yi sahiplenmek ulusal birliğimize daha fazla hizmet etmektir” diye seslendi. CHP’li kadınlara da seslenen Sarıhan, İzmir’de yaşayan CHP’li kadınların HDP’nin hem nöbet eylemi hem de bundan sonra sürdürülecek olan eylem süreçlerine destek vermesi gerektiğini belirterek, taleplerin ortak olduğuna işaret etti.

Ortaklaşma alanı

Nöbet eylemini ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni “Yeni bir ortaklaşma alanı” olarak ifade eden ederek, “ Meşru yöntemlerle direnme hakkımızı kullanıyoruz ve sesimizi yükselteceğiz”dedi.

Oran: CHP değil HDP muhalefet

Nöbet ziyareti sırasında konuşan Yazar Baskın Oran ise nöbetin sadece Kürtlerin hakları açısından değil bütün Türkiyelilerin hakları, özgürlükleri ve adalet içerisinde yaşayabilmeleri acısından çok önemli bulduğunu söyledi. İktidara karşı denge mekanizmasının kurulması gerektiğinin altını çizen Oran, Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin denge mekanizması açısından önemli olduğunu belirtti. Oran şöyle devam etti: “HDP’nin yapmış olduğu bu eylem dengeleme ve kontrol mekanizması acısından bütün Türkiye için iyidir. Kesin bir şey varsa tarih bu eylemi altın harflerle yazacak.”

HDP’nin nöbet eylemine yönelik baskıları da değerlendiren Oran, “Mesaj şu; bunlar vebalı yaklaşmayın çünkü burayı açsalar bir sürü insan gelecek. Böyle bir şey istemiyorlar. Çünkü en önemli muhalefet odağı CHP falan değil HDP. 13 milletvekili §içeride olan HDP” dedi.

İZMİR/SÛJIN