Yaşam

Barış ortamı bir an önce sağlanmalı


Tarihi yapı, mezarlık, ibadethane ve mülkleri valilik tarafından hazineye devredildikten sonra kaygıları artan Mêrdîn Süryanileri, soykırımın tekrarlanmasından endişeli. Topraklarından vazgeçmek istemeyen Süryaniler, barış ortamının sağlanmasını istiyor

Mêrdîn’in Midyad ile Nisêbîn (Nusaybin) ilçesine bağlı köylerde yaşayan ve binlerce yıllık geçmişi ile Mezopotamya coğrafyasının kadim halklarından olan Süryaniler, tarihi yapı, mezarlık, ibadethane ve mülklerinin hazineye devredilmesinden sonra yeniden soykırım endişesi yaşıyor. Çözüm süreci döneminde yapılan çağrıların da etkisi ile 1980’li yıllarda göç ettikleri Avrupa ülkelerinden topraklarına geri dönen Süryanilerin sayısı 2 bin 500’den 3 bine yaklaştı. Hükümetin son zamanlardaki ayrımcı politikalarını tartışan Süryaniler, topraklarını terk etmek istemediklerini söylüyor.

Kaygı siyasi atmosfer

Özelikle Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun kendilerine ait çok sayıda kilise, manastır ve mezarlığı işgal ederek Diyanet İşleri Başkanlığı’na devretmesi, daha sonra kararı iptal ederek tescili hazineye devretmesi Süryanilerin kaygılarını arttırdı.

Kentte uzun süredir yaşayan Süryanilerin aktardığı bilgilere göre, kaygıların başında “giderek daha belirsizleşen siyasi ve ekonomik ortam”, “yaşam tehlikesi”, “eskiden yaşanılan katliamların tekrarlanması” ve “devletin farklı inanç ve kültürlere olan yaklaşımı” gibi nedenler geliyor. Süryaniler, bu kaygılardan dolayı son 2 yıl içerisinde onlarca Süryani’nin çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşayan akrabalarının yanına dönemsel olarak döndüğünü aktardı.

Kalıcı göç istemiyorlar

Kaygıların giderilmemesi halinde göçün artacağını belirten Süryaniler, dönemsel dönüşlerin ise, kalıcılaşabileceği ihtimalinin güçlü olduğunu dile getirdi. Yine çocuklarını Avrupa ülkelerine gönderen birçok Süryani’nin vize başvurusunda bulunduğu kentte, çifte vatandaşlık için başvuruda bulunan çok sayıda kişinin olduğu aktarıldı. Topraklarını yeniden terk etmek istemeyen Süryaniler, geri dönüşlerin tekrardan başlamaması için barış adımlarının bir an önce atılması, farklı inançların bir arada yaşayabileceği ortamın sağlanmasını istiyor.

MÊRDÎN