Yaşam

Alperen’in ölümünde 9 ihmal!


İzmir Çiğli’de uyuduğu okul servisinde unutulunca havasızlıktan yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen Şahin’in ölümüne, servis ve eğitim kurumları yönetmeliklerinde belirtilen 9 şarta uyulmamasının neden olduğu ortaya çıktı. Bu 9 ihmal tartışılırken, İzmir Barosu da konuya ilişkin açıklama yaptı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, uyulmayan 9 şart şöyle:

1- Öğrencinin okul kaydı yok. (Alperen’in gittiği okulda kaydının olmadığı öğrenildi)
2- Rehber personelin 22 yaş sınırı var fakat Alperen’in servis rehberi 18 yaşında.
3- Servis aracının izin belgesi yok.
4- Servis şoförü ve rehber personel mesleki yeterlilik belgesine sahip değil.
5- Okul servislerinde bulunması gereken “okul taşıtı” yazısı eksik.
6- Servis araçlarının camlarının görünür olması gerekirken, söz konusu servis aracının camları tamamen reklam afişleriyle kaplanmış durumda.
7- Çocuklar servisten indirildikten sonra yoklama yapılması gerekirken, bu kreşte yoklama yapılmadığı için Alperen’in serviste unutulduğu anlaşılmadı.
8- Gözetim tedbirleri alınmadı.
9- Yine okul servislerinin çalıştığı kurumun üzerine kayıtlı olması gerekirken, söz konusu servis aracı çalıştığı kurumun üzerine kayıtlı değil.

Olayın takipçisi olacağız

Öte yandan ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ ve ‘delil karartma’dan hakkında işlem yapılarak tutuklanan servis şoförü Tamer İşgören’in bu koşullarda alacağı ceza da tartışma konusu oldu. İzmir Barosu Genel Sekreteri ve Çocuk Hakları Merkezi’nden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İlke Erol, “Taksirle ölüme sebebiyet verme olabilecek en düşük ceza. İddianame hazırlanmadı. Baro olarak, savcılık aşamasından sonra müdahillik talebinde bulunacağız. Bu olayın bu davanın takipçisi olacağız” dedi.

İZMİR