Yaşam

Kamera kayıtları aileden saklandı


İzmir’in Çiğli ilçesinde 3 yaşındaki Alperen’in serviste unutularak ölümüne neden olunmasından sonra Özel Sevgi Yumağı Anaokulu kapatıldı. Olayı ortaya çıkaran iki öğretmen de, anaokulunda personel yetersizliği olduğunu, bu durumu müdüre iletmelerine rağmen dikkate alınmadıklarını söyledi.

Alperen’in okulda olmadığını ilk fark eden ve okul yetkililerine haber veren öğretmen, yaşananları şöyle anlattı: “Alperen’in olmadığını yoklamayı alınca fark ettim. Her yeri aradık. Bulamadık. Sonra şoför, ‘Servise bakalım’ dedi ve anahtarı Dilara’ya verdi. Servise bakan Dilara, çığlık atarak geri çekildi ve Nurcan öğretmen çocuğu servisten alarak içeri getirdi. Ambulansı aradığımda bana kızdılar. ‘Biz özel hastaneye götüreceğiz’ dediler. Burada Yurdagül’ün arkadaşı A.S., bana gerçeği anlatmamamı ve kendi söyleyeceklerini anlatmamı istedi. Sonra karakola gidip onların baskısıyla o şekilde ifade verdim. Sonra vicdanımız rahat etmedi ve Nurcan öğretmenle gerçeği anlattık.”

Ailesine yalan söyletilmiş!

Alperen’in ailesine okul yetkililerinin “Çocuk uyudu, bir daha uyanmadı, baygınlık geçirdi” dediğini anlatan diğer öğretmen de, şunları aktardı: “Alperen’in ailesi hastaneye gelince öldüğünü söylediler. Arzu’ya gerçeği anlatmaması konusunda baskı yaptılar. Ben eşimle konuştuktan sonra doğruyu söyledim. Olayı örtbas edemezdim. Biz böyle üzülüyorsak, o ailenin durumu nasıl olur? Giden 3 yaşında bir can. Kim sorumluysa cezasını çeksin.”

Kayıtları sakladı

Okulun sahibi Yurdagül İşgören, özel hastanede aileye çocuklarının uykuda öldüğünü söyleyince, Alperen’in annesi son görüntülerini izlemek istedi. Ancak Yurdagül İşgören’in okulu arayıp kamera kaydının çıkarılması talimatını verdiği ve “Bugün bozuktu, çalıştıramadık, kayıt alamadık” şeklinde mazeretler öne sürdüğü öğrenildi.