Yaşam

Asıl sorumlulara dokunulmadı


Pasûr’da 6 çocuğun yanarak yaşamını yitirdiği Kuran kursuyla ilgili iddianame 2 yıl sonra çıktı. İddianamede, binanın ruhsatsız ve elektriğinin kaçak olduğunun belirtilmesine rağmen ilçe müftüsü ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kusuru bulunmadı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Pasûr (Kulp) ilçesine bağlı Karaağaç (Benin) köyünde bulunan Kuran kursunda 1 Aralık 2015’te 6 çocuğun yaşamını yitirdiği, 6’sının yaralandığı yangına ilişkin yürüttüğü soruşturmayı nihayet tamamladı. İddianamede, müftülük tarafından atanan Kuran kursu öğreticisi Faruk Işık ve köy muhtarı Özcan Ceylan hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlarından 3 yıldan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Kuran kursu binasını inşa eden Köy Muhtarlığı İhtiyar Heyeti’nde yer alan 4 kişi hakkında ise, 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.
İddianamede, Kulp Müftülüğü’ne bağlı Kuran kursunda eğitim gören öğrencilerin yatakhane olarak kullandıkları bölümdeki odanın soğuk olması nedeniyle kullandıkları ısıtıcı nedeniyle yangının çıktığı hatırlatılarak, 6 öğrencinin yangın nedeniyle odanın balkon kapısından dışarıya çıkmaya çalıştıkları sırada yaşamını yitirdiğinin tespit edildiği ifade edildi.

Aileler neden şikayetçi değil?

İddianamede, yaşamını yitiren çocukların babalarının müşteki olarak jandarmada alınan ifadelerinde, çocuklarının ölümü nedeniyle kimseden şikâyetçi ve davacı olmadıklarını beyanlarına yer verildi. Yangının çıkış nedeniyle ilgili yapılan bilirkişi incelemesi sonucunda hazırlanan raporda yer verilen iddianamede, rapora göre yangının elektrik kaynaklı olduğuna dair tespite yer verildi. Raporun devamında, Kuran kursu öğretici şüpheli Faruk Işık’ın yangın olayının meydana gelmesinde 1. derece asli kusurlu, kurs binasının elektrik tesisatını yapan şahıs firmanın da 2. derece tali kusurlu olduğu belirtildi. Raporda, Kulp İlçe Müftülüğü ve kursta fahri öğretici olan Abdullah Taş’ın yangın olayının meydana gelmesinde “bir kusurunun olmadığı” ileri sürüldü.

Asıl sorumlulara işlem yok

Köy muhtarı Özcan Ceylan’ın iddianamedeki ifadesinde, Kuran kursu binası inşaatının köy ihtiyar heyeti tarafından yapılıp tamamlandığını ve binanın inşaatı ile ilgili kendisinin sorumlu olmadığını söyledi. Müftülüğün kursun açılmasına izin verdiğini bu nedenle resmi olduğunu vurgulayan Özcan, sorumlunun binayı kontrol eden ve onay veren yetkilerde olduğunu belirtti.
Savcının, imar kanununa aykırı şekilde kaçak yapılan, elektrik tesisatı kaçak olan ve sayacı olmayan kurs binası için olur veren, binada eğitim ve öğretim verilmesine izin veren, kursun yatılı olması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvuran Kulp Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ve diğer sorumlular hakkında herhangi bir suçlamada bulunmaması dikkat çekti. Davanın yargılamasına önümüzdeki aylarda başlanacak.

Deniz Tekin/Amed-dihaber