Köşe yazarları

Kadın mahpusların durumu çözüm bekliyor


HÜSEYİN AYKOL / İÇERİDEN

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Gamze Eroğlu, Yıldız Keskin, Sultan Işıklı, Sevcan Göktaş, Z. Gamze Karakoç, Derya Taşkıran, Songül Öktem, Gönül Bozkurt, Yeliz Türkmen, Banu Özcan, Nurgül Acar, Nebiha Aracı, Eylem Yücel, Menekşe Tosun, Türkan Özen, KHK ile işten çıkarılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak için 7 gün açlık grevi yaptılar. Bunun üzerine haklarında soruşturma açıldı. Burada sohbet ve kitap hakkı için 7 gün açlık grevi yapanlara da ziyaretçi yasağı cezası verilmiş.
Son derece kötü-sağlıksız koşullarda kalmak zorunda olan Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki kadın mahpuslardan cezası uygulanmakta olan kişilerin adları ve cezaları şöyle: Gülay Efendioğlu (görüş), Menekşe Tosun (mektup, telefon), Tülin Soyhan (mektup, telefon), Sultan Işıklı (görüş), Yıldız Keskin (mektup), Eylem Yücel (iletişim), Nurgül Acar (ziyaretçi), Nebiha Aracı (mektup, telefon), Gamze Eroğlu (görüş), Aysu Baykal (telefon)…

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Berin Sarı, bir buçuk yıldan beri tutuklu bulunuyor; ancak kendisi hakkında iddianame yazılmadı ve hakkındaki suçlamaları bilmiyor. Bu arada, içeride olmasına rağmen, zaman zaman Nusaybin’deki evine gidip, onu gözaltına almaya gidiyorlarmış(!) Berin Sarı’nın gönderdiği mektuplar, kendisine iade ediliyormuş. Arkadaşları ona mektup yazsa iyi olur.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Derya Kurtulan 2 Ağustos 2017 günü, uçakla Van’da görülmekte olan mahkemesine götürüldü ve yine uçakla cezaevine geri getirildi. Cezaevine girişte çıplak arama işkencesine maruz kaldı. Daha önce ilk defa cezaevine gelen ya da başka cezaevinden getirilenlere dayatılan bu onur kırıcı yaklaşıma karşı çıkanlara bir de hücre cezası veriliyormuş.

Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevi’nde tek başına tutulduğu için açlık grevi yapmakta olan Filiz Gencer, 28 Temmuz 2017 günü, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. İletişim cezası olduğu için, bu durumu kimseye söyleyemedi-yazamadı.
Silivri 6 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan üç kişiden Umut Güney ve Caner Koç, Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Rıdvan Akbaş ise Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne 12 Haziran 2017 günü sürgün edildiler. Bu arada, Nuriye ve Semih için 7 gün açlık grevi yaptıkları için aslında 10 saat olan haftalık sohbet hakkı 2.5 saat olarak uygulanırken; onlara tamamen yasaklanmış.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ozan Alpkaya, cezaevindeki koşulları yazdığı mektubuna el konulunca, İnfaz Hakimliği’ne itiraz etmiş. Mahkeme mektubun iadesine ve postaya verilmesine karar vermiş. Yani koşulların öylesine kötü olduğunu mahkeme de kabul etmiş. Dahası açlık grevi yapıldı diye cezaevindeki tüm etkinliklerin yasaklanması üzerine yapılan itirazı da mahkeme haklı bulmuş; ancak cezaevi idaresi, mahkemenin kararının gereğini yapmıyormuş.

Manisa T Tipi Cezaevi’nden Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Sinan Yılmaz, ayağında damar tıkanıklığı ve kalp çarpıntılarına rağmen, tek kişilik odada tutuluyormuş. Orada kalp krizi geçirse, ne olacak diye soruluyor.
Kepsut L Tipi Cezaevi’nde bulunan kişilerden Mehmet Öztaş ve Yusuf Birkan Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Mehmet Polat ve Delil Uğurel ise Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişler. Arkadaşlarının dikkatine…

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi, boşaltılınca Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenler arasında bulunan Ozan Bektaş, 16 Kasım 2016 günü ise, bir grup arkadaşı ile birlikte bu kez Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini arkadaşlarına hatırlatıyor.

Daha önce Erzurum H Tipi Cezaevi’ndeyken, birkaç ay önce Van Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edilen Cihan Tamur, (23 yıldır içeride bulunan) Emin Aladağ’ın vefat eden babası için başsağlığı dileklerini iletiyor. Okurumuz ayrıca bir yılda yaşadığı dört sürgün ardından izlerini kaybettiği arkadaşlarından mektup bekliyor.

Midyat M Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdulvahap İş, altı ay kadar önce Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş. Arkadaşlarının dikkatine.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hekim Denli, birçok arkadaşına ulaşamıyor. Burada adresini verdiğimize göre, onlar kendisine mektup yazacaktır herhalde.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Ayşe Topçu, birçok arkadaşına ulaşamıyor. Burada adresini ilan ettiğimize göre, onların kendisine mektup yazacağını umuyoruz.

Yozgat E Tipi Cezaevi’nde bulunan Müslüm Şahin, kendi isteğiyle, 28 Temmuz 2017 günü Siverek T Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Arkadaşlarının dikkatine.

Maltepe 2 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Müslüm Cankurt, daha önce Batman M Tipi Cezaevi’nde bulunan Adnan Yiğittekin’den haber bekliyor.

Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan A. Celil Keskin’in göndermiş olduğu “Evîna Tajdîn Delal e!” isimli kitabı bana ulaştı. Emeğine sağlık. Teşekkür ediyorum.

NOT1: Sayfa sayımızın yetersizliğinden dolayı, içeriden gelen makaleleri yayınlayamadığımızı tekrar hatırlatıyorum. Hele, hele yıldızlaşan birinin anısına yazılan yazılar hiç mümkün değil!

NOT2: İletişimsizlik çekilen arkadaşlarınızla ilgili sorunlarınızı, ya gönderildiğiniz cezaevini bana hemen bildirerek ya da herhangi bir vesile beklemeksizin bana kart atarak daha kolay çözebiliriz.

NOT3: Cezaevleriyle ilgili koşulları anlatan mektuplarınızı gazetemizin İstanbul adresine değil de, bana -burada yazılan posta kutusu adresime- gönderirseniz, çok daha çabuk ilgi görecektir.

–MEKTUBU GELENLER:
Songül Öktem – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Derya Kurtalan – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ayşe Topçu – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Berin Sarı – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Gülşan Adet – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Mehmet Polat – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ramazan Kızıldağ – Edirne F Tipi Cezaevi
Yahya Özmen – Edirne F Tipi Cezaevi
A. Celil Keskin – Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
İzettin Eren – Kalkandere L Tipi Cezaevi
Umut Güney – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Rıza Tuğrul – Kepsut L Tipi Cezaevi
Ozan Alpkaya – Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Müslüm Cankurt – Maltepe 2 nolu L Tipi Cezaevi
Müslüm Şahin – Siverek T Tipi Cezaevi
Hekim Denli – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
A.Vahap İş – Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Cihan Tamur – Van Yüksek Güvenlikli CİK

Posta Kutusu: 253
Yenişehir – ANKARA