Politika

KADIN DİRENİŞİNİ YOK EDEMEZSİNİZ


Wan’da Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni dün kadınlar devraldı. Polisin bütün engellemelerine rağmen fularları ve bandajları ile parka akın eden kadınlar, ‘Devlet zulme soyunduğunda, kadınlar direnişi giyinir’ dedi

Wan’da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni 5’inci gününde kadınlar devraldı. Nöbetteki basın açıklamasını da HDP Kadın Meclisi’nden Wan Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan yaptı. Konuşmasına tutuklu bulunan HDP’nin kadın vekilleri ve tutuklu belediye eşbaşkanlarını selamlayarak başlayan Ertan, “Bu saldırılar tesadüf değildir, biz büyük bir kadın partisiyiz. Biz onların kodlarını yok ettik. Biz yaşamız. Toplumun özgürlüğünün şifresinin kadın özgürlüğü olduğunu biliyoruz ve doğru yoldayız. Saldırı ne kadar büyükse o kadar doğru yoldayız” dedi. Kadın sığınma evlerinin kapatılarak, kadınların şiddet gördüğü alana dönmek zorunda bırakıldığını belirten Ertan, “Kadın yaşamdan uzaklaştırılarak, asimilasyona sürüklenmiştir.

OHAL ile kapatılan 24 kadın derneği var. OHAL’i kadınlara, çocuklara, muhaliflere, eşitlik talep eden halklara ilan etmiştir. Kadın dernekleri ve kurumlar kapatılarak, kadın kazanımları hedef alınmıştır” dedi.

‘Bizler kazanacağız’

Van Cezaevi’ndeki kadın tutsaklara saldırılara da dikkat çeken Ertan, “Kadınlar bunu protesto etmek için saçlarını kazıttılar” diye konuştu. Nuriye Gülmen’in ihraç edilen yüz binlerin sesi olduğunu belirten Ertan, “Nuriye kadının direnme gücünü göstermiştir. İşimi istiyorum diyerek alanlara çıkmış, Semih ile birlikte faşizmi tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarmıştır. Buradan Nuriye ve Semih arkadaşlarımızı selamlıyoruz.

Ertan, açıklamasına şöyle devam etti: “Biz kadınlar güçlüyüz ve ayaktayız. Binlercesini tutuklasanız da bitmeyeceğiz. Bir kişi kalsak dahi bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Baskılara rağmen birlikteyiz, birlikte yürüyoruz. Baskının, zulmün hiçbir sorunu çözemeyeceğini biliyoruz. Vicdanlar, insanlık, bizler kazanacağız. Mutlaka kazanacağız.”

Açıklama kadınların uzun süreli zılgıtları ve alkışları ile sona erdi. Kadınlar, “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana jinan” sloganları atarak, polis bariyerlerini protesto etti. Kadınlar daha sonra “Erkek adalet değil, gerçek adalet” pankartı önünde fotoğraf çektirdi. Ardından erbaneler eşliğinde seslendirdikleri yöresel ezgiler ve zılgıtlar ile Musa Anter Parkı’nı çevreleyerek halaya durdu.

Polisin kadın düşmanlığı

Öte yandan, nöbetin tutulduğu parka giren polis, milletvekilliği ve siyasi parti üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın posterini, “Artık sizin milletvekiliniz değil” gerekçesiyle kaldırdı. Parkta asılan fotoğrafları tek tek kontrol eden polis, milletvekilliği düşürülen Wan Milletvekili Tuğba Hezer’in fotoğrafının “yasak” olduğunu söyledi. Akademisyen Nuriye Gülmen ile Gezi direnişi sırasında kırmızı kıyafetiyle sembol olan kadının fotoğrafı ve Ekin Wan’ı temsil eden kırmızı renkli kadın bedeni fotoğrafları polisler tarafından hiçbir gerekçe sunulmadan indirildi.

WAN/ŞÛJIN