Politika

AKP işgal hareketine ‘cihat’ diyor


AKP hükümeti gerici zihniyetini her alanda devreye sokuyor. Erdoğan’ın “Dindar ve kindar nesil yetiştireceğiz’ sözlerini talimat olarak alan Milli Eğitim Bakanlığı, dünyayı kana bulayan faşist cihadist zihniyetini 2017-2018 eğitim müfredatında işleyecek. Müfredattaki gerici değişikliğe ise, her geçen gün tepkiler büyüyor. 2017-2018 eğitim müfredatına eklenen “cihat” konusunu Etkin Haber Ajansı’na değerlendiren Antikapitalist Müslüman yazar İhsan Eliaçık, “İnsanları Müslüman yapmak için tüm saldırılara ‘cihat’ diyorlar ama bunların hepsi işgal hareketidir” diye konuştu.

İslam’da cihadın anlamının çok farklı olduğuna ve şu anki cihat anlayışı ile alakası olmadığına dikkat çeken Eliaçık, “Cihat aslında bir ‘savaş’ kavramı değil. Cihat, adalet ve özgürlük ortamını kurmak için çaba sarf etmek demektir. Peygamberimiz savaşlarında savunma savaşı yapmıştır. Şuanki yaygın olan inanç bunları birbirlerine karıştırarak, kendi hırslarını dinin içine sokuyor. Bunlar Kuran’a aykırıdır” dedi.

Kendi işgalci zihniyetlerine “din” kılıfı vermek istediklerini vurgulayan Eliaçık, bu düşüncenin “sapma” olduğunu vurguladı. AKP’nin müfredata cihadı koyma amacının bir ihtiyaçtan kaynaklanmadığını dile getiren Eliaçık, şunları söyledi: “Muhafazakarlar dini bilmezler. Dini sadece sömürürler, ondan rant elde ederler. Şimdi sorsak Cumhubaşkanı’na, Başbakan’a, Milli Eğitim Bakanı’na ‘cihat nedir’ diye cevap veremezler, verdikleri cevap kitabi değildir. Okullarda pozitif bilimlerin okutulması zaten başlı başına bir cihattır. Yani Allah’ın ayetlerini öğrenme cehdi, çabasıdır zaten. Dini muhafazakarların elinden kurtarmak gerekir.”
Okullarda okutulacak olan müfredatın her kesimi temsil eden ortak bir heyet tarafından hazırlanması gerektiğini kaydeden Eliaçık, oluşturulan müfredatın da herkesin kendi anadilinde okutulması gerektiğine dikkat çekti.

Havva Cuştan/İstanbul-Etha