Yaşam

Yeni yılda eğitim Ensar’a emanet


Eğitimin çocuklara yönelik cinsel istismar olayı ile gündeme gelen Ensar Vakfı’na teslim edildiğini belirten Eğitim Sen Genel Sekreteri Keskin Bayındır, buna karşı mücadele edeceklerini söyledi

AKP iktidarının eğitim alanına yönelik politikalarına tepkiler sürüyor. Evrim teorisinin müfredattan çıkarılması ve eğitimin Ensar Vakfı gibi oluşumlara terk edilmesini değerlendiren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Sekreteri Keskin Bayındır, eğitimin ülke geleceğindeki önemine işaret etti. Geçmişten bugüne kadar yönetenlerin eğitim sistemini kendi çıkarlarına göre şekillendirmeye çalıştıklarını hatırlattı. Bayındır, her iktidarın toplumu ve yeni nesli kendi istediği doğrultuda şekillendirmeye çalıştığına dikkat çekerek, AKP hükümetinin saldırılarını en yoğun biçimde 2017-2018 eğitim öğretim yılında hayata geçirmeye çalıştığını ifade etti.

‘Müfredat sivil toplumla hazırlanmalı’

Eğitim müfredatının sivil toplum örgütleri ve sendikalar ile hazırlanması gerektiğini dile getiren Bayındır, “Bu alanda tecrübeli kurumlar var. Gece yarısı kararnamesi ile müfredat hazırlayarak geleceğimizi şekillendiriyorlar” dedi. Eğitim sisteminin kimi tartışmalı cemaat ve gruplara teslim edildiğini dile getiren Bayındır, Ensar Vakfı ile imzalanan protokole işaret etti. Bayındır, daha önce çocuk istismarı ile gündeme gelen Ensar Vakfı’na ülke genelinde bulunan 986 Halk Eğitim Merkezlerinde kurs açma hakkı tanıdığı bilgisini verdi.

Cemaatin işlettiği kurslar Ensar’da

Bayındır, “Bu kurslara daha önce verilen üniversite hazırlık kursu açma hakkını göz önünde bulundurursak daha önce cemaatin işlettiği üniversite hazırlık kurslarını artık Ensar Vakfı devralmış olacak” uyarısında bulundu. İmzalanan protokole işaret eden Bayındır, bu protokol ile eğitimin tamamının Ensar Vakfı’nın görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirileceğini ve 20 maddeden oluşan protokol ile hem yaygın hem örgün eğitimin Ensar Vakfı’nın ideolojisine teslim edildiğini söyledi.

‘Bilimsel anadilde eğitim tanınmalı’

55 konu başlığı üzerinden müfredatın değişeceğini dile getiren Bayındır, “AKP bu değişiklik ile düşünen, sorgulayan ve bilimsel düşünceyi esas alan bir neslin yetişmesinin önüne geçmeye çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu. Eğitim alanında bilimsel, demokratik ve anadilde eğitim hakkının tanınmasını istediklerini hatırlatan Bayındır, “Toplumun bütün katmanlarını, bütün inanç gruplarını, etnik ve kültürel yapılarını içerisinde barındıran bir müfredatın hazırlanıp uygulanması” çağrısında bulundu.

‘Kendi müfredatımızı oluşturuyoruz’

Yeni müfredatı kabul etmediklerini söyleyen Bayındır, Eğitim Sen olarak kendi müfredatlarını hazırlamak için bir komisyon oluşturduklarını ve çalışmalarının yakında biteceğini bildirdi. Bayındır, bu durumu eğitim öğretim yılının başında tüm öğretmenlerle paylaşacağını vurgulayarak, fiili meşru mücadele hattının da bu temelde oluşacağını kaydetti.

ANKARA/dihaber