Yaşam

Sayı 400 bine ulaştı, ilaç yok


Rakka’yı özgürleştirme operasyonu ile birlikte hızla göç alan Tabka’da göçmen 375 bini geçti. Yardım alamayan göçmenler yıkıntıya dönüşmüş evlerde yaşamak zorunda kalıyor. Yaşanan zorluklar her zaman olduğu gibi en çok çocukları etkiliyor. Tabka Sivil Meclisi’ne bağlı Göçmen İşleri Bürosu’nun verilerine göre kent merkezinde 125 bin, bağlı köylerde ise 250 bin göçmen bulunuyor.

Zulümden kaçıyorlar

Göçmenlerin çoğunluğu Halep’in Meskenê bölgesi ile Dêrazor ve Rakka’dan; bir bölümü ise Ezaz, Cerablus ve Bab’dan gelenlerden oluşuyor. Şimdiye kadar herhangi bir uluslararası kurumun destek sunmamasından dolayı birçok göçmen yıkıntı haline gelmiş evlerde kalıyor. Soruna çözüm geliştirmek isteyen Tabka Sivil Meclisi göçmen kampı açmak istiyor ancak yaşanan en büyük sorun ise göçmen sayısının çokluğu.

Hastalar ilaç bulamıyor

Dêrazor’dan gelen Xilud Şibilî adlı göçmen çocuk, ailesiyle beraber Buheyra mahallesindeki İbn-i Sina okulunda kalıyor. Xilud, göç yollarında birçok zorlukla karşılaştıklarını ifade etti. Dêrazorlu Cabir Hezai ise, ağır hasta olmasına rağmen ilaç bulamıyor. Meskenê bölgesinden ailesiyle beraber gelen Edî adlı çocuk da, “Çalışıp aileme bakmak zorundayım” diyerek yüklendiği sorumluluğu anlattı. Yermûk okulunda kalan Rakkalı göçmen Yasir Hac Elî de ilaç bulamadıklarını oğlu Abdullah’ın hasta olduğunu kaydetti.

TABKA-ANHA