Emek-Ekonomi

Rejimin hedefi kolberler


Rojhilat’ta tek geçim kaynağı olarak Kolberlik yapanlar, İran rejiminin hedefinde. Son iki haftada 5 kolberi katleden İran rejimi, Şîno’da bir kolberi daha katletti

Yolsulluk ve işsizliği, Rojhilat (Doğu) Kürdistanı üzerinde, bir devlet politikası olarak farz kılan İran İslam Cumhuriyeti, Kürt kolberleri (yevmiye karşılığında yük taşımacılığı yapan kişilere verilen isim) katletmeye devam ediyor. Son iki hafta içerisinde 5 kolberi katleden İran rejim güçleri, dün de Şîno’da bir kolberi katletti, birini ise yaraladı.

İki haftada 5’inci katliam

Rojhilat İnsan Hakları Örgütü’nün verdiği bilgilere göre, İran rejim güçleri, Ûrmiye eyaletine bağlı Şîno kentinin Kelaşîn köyü yakınlarında kolberleri hedef aldı. İsmi öğrenilemeyen bir kolberi katledildi, bir kolber ise yaralandı. Yaralı kolberin Şîno Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi. İran rejimi son iki haftada 5 kolberi katletti, 6 kolberi ise yaraladı.

20 kolber de gözaltında

Öte yandan Ûrmiye eyaletine bağlı Serdeşt kentinde ise, 20 kolberin gözaltına alındığı bildirildi. Dolebî köyünde gözaltına alınan kolberlerin eşya ve yüklerine el konulduğu ve onlara para cezası kesildiği bildirildi. İran rejimi son günlerde Güney Kürdistan sınırı üzerindeki saldırılarını da arttırdı.

Bir yılda 96 kişi yaşamını yitirdi

İran İslam rejiminin açlıkla talim etmeye çalıştığı Rojhilat’ta, her yıl yüzlerce kişi kolberlik yaparken ya katlediliyor ya da sel, çığ, uçurumlardan yuvarlanma gibi nedenlerle yaşamını yitiriyor. Rojhilat İnsan Hakları Örgütü’nün verilerine göre, nisan 2016 ile nisan 2017 aralığında Rojhilat ile Başûr (Güney) Kürdistan sınırında İran pasdarlarının ateş açması, çığ düşmesi, uçurumdan düşme veya suya kapılma sonucu 96 kolber yaşamını yitirdi, 64 kolber ise yaralandı.

İran’ın politikası: Katletme

İran’da 19 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde kolberlere yönelik saldırıların seyrinde bir azalma yaşansa da seçimlerden hemen sonra katliamlar yoğunlaştı. Özellikle, DAİŞ’in Tahran’da düzenlediği saldırılar sonrası İran rejiminin Rojhilat’a yönelik baskılarını arttırması, Başur Kürdistan’ın referandum kararı ve başta ABD olmak üzere, uluslarası güçlerin İran’a yönelik müdahale ve sınırlandırma çabaları karşısında İran devleti de Kürtleri hedef almaya başladı. İran’ın baskı politikasının dışa vurumu ise, kolberleri katletme olarak açığa çıkıyor.

Bir sömürgecilik döngüsü

Rojhilat ile Başur Kürdistan sınırında sırtında yük taşıyan kişilere kolber, at veya katırlarla yük taşıyan kişilere ulaktar, sınır hattına kadar araçla yük taşıyan kişilere ise kesibkar isimleri veriliyor. Kolberlerin taşıdığı ve daha çok İran sosyetesine hitap eden alkollü içecekler, makyaj malzemeleri, kumaş ve sigara gibi ürünlerin mal sahibinin ise İran’da devlet kademelerinde yüksek mevkilerde olanlar olduğu biliniyor. Açlığa mahkum edilen Rojhilat halkı da bu kişilere ait ürünleri sınırdan geçirerek, yaşamını idame ettirmeye çalışırken, yine bu kişilerin desteklediği iktidarların kurşunlarının hedefi oluyor.

ŞÎNO/ANF