Haber

‘Kamuoyu yaratmaya ihtiyacımız var’


Kayıplarının akıbeti sormak için 646’ncı haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri ve Cumartesi İnsanları bu haftaki eylemlerini sessiz gerçekleştirdi. Kayı yakını Maside Ocak, gözaltında kaybedilen sevdiklerine ulaşabilmek ve kayıp dosyalarında ceza adaletinin sağlanması için kamuoyu yaratmaya ihtiyacının olduğunu vurguladı

Cumartesi İnsanları ve Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 646’ncı kez Galatasaray Meydan’ında bir araya gelirken Amed’de ise 444’üncü kez bir araya geldi. Galatasaray’daki eylemde açılan “Failler belli kayıplar nerede” pankartının üzerine kırmızı karanfiller ve barışı simgeleyen beyaz tülbent bırakılarak, kayıpların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Oturma eylemine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.

Eylemde konuşan Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, hakikati ve adaleti aramanın suç olmadığını belirterek, “Hakları ihlal edilenlerle, adaletsizliğe maruz kalanlarla demokratik imkanlarla dayanışmak suç değildir. Suç olan hakikate ve adalete ulaşma hakkımızı karşılıksız bırakmaktır. Suç olan hak ve özgürlüklerimizi kısıtlamak, hak arama kanallarımızı kapatmaktır” dedi. Gözaltında kaybedilen sevdiklerine ulaşabilmek ve kayıp dosyalarında ceza adaletinin sağlanması için kamuoyu yaratmaya ihtiyacının olduğunu dile getiren Ocak, “Kamuoyu yaratabilmemiz için de düşünce ve ifade özgürlüğünün, gösteri yapma özgürlüğünün, basın özgürlüğünün eksiksiz işlemesine ihtiyacımız var” diye konuştu.

‘Biz vazgeçmeyeceğiz’

12 Mart 1994’de Riha’da gözaltında kaybedilen Özgür Gündem muhabiri Nazım Babaoğlu’nun annesi Makbule Babaoğlu’nun 2 gün önce çocuğunu akıbetini öğrenemeden yaşamını yitirdiğini hatırlatan Ocak, “Makbule Annemiz rahat uyu; sen vazgeçmedin bizler de Nazım’ı aramaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi. Ocak, konuşmasının sonunda özgürlüklerin saldırı altında olduğu gerçeğine dikkat çekmek için “Kelimelerin yetmediği yerde, susmak en ağır cevaptır!” diyerek eylemi susarak gerçekleştirmeyi sürdürdü.

Amed, Mehmet Veysi Sezer’in akıbetini sordu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta düzenledikleri oturma eylemlerinin 444’üncüsünü gerçekleştirdi. İHD Amed Şubesi Vedat Aydın Konferans Salonu’nda yapılan açıklamada, kayıpların fotoğrafları taşındı. Kayıp yakınları, 1993 yılında Farqin’de (Silvan) kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Mehmet Veysi Sezer’in akıbetini sordu.

İHD Amed Şube Başkanı Raci Bilici, önceki gün toprağa verilen gazeteci Nazım Babaoğlu’nun annesi Makbule Babaoğlu’nu andı. Bilici, “Makbule annemize Allahtan rahmet diliyorum. Tüm analara sözümüz olsun. Gözünüz arkada kalmasın. Makbule annenin tek talebi oğlunun kemiklerine ulaşmaktı” dedi.

Destek çağrısı

İHD olarak faillerin bulunması için onur mücadelelerine devam edeceklerini belirten Bilici, son derece onurlu ve haklı bir mücadele yürüttüklerinin altını çizdi. İktidara annelerin sesine kulak vermesi çağrısında bulunan Bilici, annelerin evlatlarının mezarını bilmelerinin insani bir mesele olduğunu vurguladı. Bilici, son olarak alanları boş bırakmamak gerektiğini söyleyerek, kayıp yakınlarına herkesin destek olması gerektiğini insan haklarına inanan tüm kurumların kayıp yakınlarına destek olması için eylemlerde bulunması çağrısında bulundu.

Bilici’nin konuşmasının ardından İHD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Pekdoğan, 1993 yılında Farqîn’de kaybedilen ve bir daha haber alınamayan Mehmet Veysi Sezer’in hikayesini okudu.

AMED / İSTANBUL