Rojava

Federasyon yeniden şekillendi


Suriye’deki çok taraflı savaşı sona erdirmek için uluslararası Cenevre müzakerelerine kimlerin katılacağı tartışmaları yürütülürken, Kuzey Suriye Federasyonu yeni kantonlar ve bağlı ilçeleri belirledi

Türkiye, İran ve Baas rejimi, Rojava halklarının yeni Cenevre müzakerelerine davet edilememsi için çabalarken ve Efrin ile Şehba’ya top atışları yaparak halklara göz dağı verirken Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu, İdari Bölgeler Yasası’na göre yeniden yapılandırıldı.

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi’nin 28-29 Temmuz’da Girkê Legê’ye bağlı Rimêlan’da gerçekleştirdiği oturumların sonuçları açıklandı. ANHA haberine göre Kuzey Suriye Federasyonu Kurucu Meclisi, demokratik ilkeler çerçevesinde hizmet çalışmaları, ekonomi, kültürel ve bütün alanlarda toplumun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla İdari Bölgeler Yasası ve Seçim Yasası çıkardı. Yeni kantonlar oluştu, bazı ilçe ve köylerin bağlı olduğu idari yapıların sınırları değişti. İdari yasada 3ç bölge ve 6 kanton yer aldı. Yasada “Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu İdari Bölgeler Yönetimi Özel Yasası Yönetim merkezleri: Bunlar; köyler, ilçeler, eyaletler, kantonlar ve bölgelerdir. Yerleşim birimleri: Bunlar; mezralar, mahalleler, köyler, beldeler, ilçeler ve kentlerdir. Her bir yerleşim biriminin nüfus sınırı: Her bir yerleşim biriminin nüfusu 100 binden fazla olmamalıdır” denildi.
Nüfus oranları şu şekilde belirlendi: “Köy: Nüfusu 100 ile 5 bin kişi arasında olan yerleşim birimidir.

Mahalle: Kent, ilçe ve beldeleri oluşturan yerleşim birimleridir. Kentlerdeki her bir mahallenin nüfusu 5 binden, ilçelerdeki ise 2 binden az olmamalıdır.

Belde: Nüfusu 15 binden az olmayan yerleşim birimidir. Belde merkezleri bir kente ya da ilçeye bağlı olabilir.

İlçe: Nüfusu 5 bin ile 25 bin arasında olan ve idari olarak bir kent ya da bölge merkezine bağlı olan yerleşim birimidir.

Kent: Nüfusu 25 binin üzerinde olan yerleşim birimidir.

Eyalet: Kantonların ya da bölgelerin bölümleridir ve nüfusu 50 binden az değildir. Eyalet merkezi kenttir. Eyalette birden fazla kent ya da ilçe olabilir.

Kanton: Kendisi kent ve köylerden oluşan ve kendisi de bölgeleri oluşturan idari birimlerdir. Bölgenin bir bölümünü oluşturur ve 2 eyalet veya daha fazla eyaletten oluşur. Kanton merkezi de bir kent olmalıdır.

Bölge: Aralarında tarihi, demografi, ekonomi ve kültürel anlamda benzer özellikler barındıran bir ya da birden fazla kantondan oluşan, bölge olması için gerekli özellikleri taşıyan ve coğrafik olarak kendi aralarında bağlantı bulunan idari yönetim birimleridir.”

Federasyon şu şekilde

Cizre Federal Bölgesi: Hesekê, Dirbesiyê, Serekaniyê ve Til Temir bölgelerinden oluşan Hesekê Kantonu ile Qamişlo ve Derik bölgelerinden oluşan Qamişlo Kantonu.

Fırat Federal Bölgesi: Kobanê kent merkezi ve kent merkezine bağlı mezra, köy, belde, ilçeler ile Şêran İlçesi ve Qenaya İlçesi’nden oluşan Kobanê Kantonu ile Girê Spî Eyaleti ve eyalete bağlı mezra, köy ve beldeler ile Eyn İsa ve Siluk İlçeleri’nden oluşan Girê Spî Kantonu.

Efrin Federal Bölgesi: Efrin, Cindirês ve Raco bölgelerinden oluşan Efrin Kantonu ile Şehba Bölgesi ve Ehrez, Fafîn, Kefer Naya ilçelerinden oluşan Şehba Kantonu. RİMELAN