Kadın

Êlih’teki skandalın iddianamesi hazır


Êlih’te kız çocuklarının çeteler tarafından organize bir şekilde fuhuşa zorlanması skandalı ile ilgili açılan davada iddianame hazırlandı. Kimi zanlıların kefaletle serbest bırakıldığı, kiminin ise gözaltına dahi alınmadığı olayda, tutuklu zanlılara yalnızca 16 yıl ceza istendi

Êlih’te (Batman) 14 yaşındaki G.’nin çalıştığı kuaförun sahibi Yıldız Ç. tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasının ardından fuhuşa zorlanması skandalı ile ilgili iddianame hazırlandı. Gazete Şûjin’ın 12 Mayıs’ta ortaya çıkardığı olayda kentte birçok çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldıktan sonra fuhuşa zorlandığı ve bunun kentteki organize çeteler tarafından sistemli bir şekilde yapıldığı anlaşılmıştı. Gizlilik kararının olduğu olayla ilgili 4 kişi 17 Nisan’da tutuklanmıştı.

Tutuklananlar arasında bulunan muhtar A.T.’nin serbest bırakıldığı, kendini muhtar olarak tanıtan E.E. isimli erkeğin ise, tutuklandığı öğrenildi. Soruşturma dosyasına getirilen gizlilik kararının ise, çocuğun henüz teşhis edemediği onlarca kişinin olmasından kaynaklı olduğu ve halihazırda teşhis edilenlerin tutuklandığı belirtildi.

Sadece 16 yıl!

Son olarak edinilen bilgilere göre; Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmayı tamamladığı ve Yıldız Ç., K.T., E.E., M.A. ile 1 kişi hakkında ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan dava açtığı öğrenildi. 16 yıla kadar hapis cezası istenilen iddianamede, Yıldız Ç.’ye “A’dan Z’ye Gelinlik ve Kuaför Salonu’nda fuhuş organize ettiği için” de dava açıldı. Kentte AKP’ye yakınlığı ile bilinen birçok kişi ise, kefaletle serbest bırakılmıştı. DBP İl Eşbaşkanı Nurten Üzümcü olayla ilgili, “Resmi bir kefalet olmayabilir, ancak özellikle AKP’ye yakınlığıyla bilinen iş insanlarının isimlerinin olaya karışmaması için para ödediği bilgisi elimize ulaştı” demişti. Olayın ardından söz konusu “A’dan Z’ye Gelinlik ve Kuaför Salonu” kapatılırken, kentte organize için kullanılan onlarca kafe ise, hala açık ve kullanılır durumda. Çocukların fuhuşa ve uyuşturucuya zorlanması ile ilgili kullanılan kafe ve işyerlerinin yanı sıra Batman Bölge Hastanesi yakınlarında ki bir evin de aynı amaçla kullanıldığı biliniyor.

Şilan Özhan/Êlih-Şûjin