Rojava

Efrîn Kantonu ayağa kalkmayı bilir


Efrîn Kantonu Özerk Yönetimi Eşbaşkanı Hevi Mustafa, saldırılara karşı duracaklarını belirterek “Efrîn halkı için ‘rahat yaşamayı sever’ denir ama zor koşullarda ayağa kalkmayı ve direnmeyi iyi bilir” dedi.

Ambargoya işaret eden Hevi Mustafa, şunları söyledi: “Türkiye sınırı daha devrim aşamasından sonra hemen Türk devleti tarafından kapatıldı. Doğu ve güneyde ise çetelerin hakimiyeti vardı. Bu ambargo ilk başta halkın devrime sahip çıkma iradesiyle boşa çıkarıldı, arkasından verimli Efrîn toprağı bu ambargoyu kırdı. Kooperatif sistemi ile verim artışına gidildi.”
“Baas rejimi zamanında rejimin Efrîn’e hiçbir ekonomik yatırımı olmamıştı. Efrîn’in iş gücü Halep’e göç ediyordu” diyen ve haha önce olan 7 belediyeyi 33 belediyeye çıkardıklarını kaydeden Hevi Mustafa, 15 bakanlık üzerinden çalıştıklarını vurguladı: “Sistemimiz her biçimde eş başkanlık. Ayrıca iki de yardımcımız var, böylece 4 kişilik bir özerk yönetim başkanlığı olarak varız. Belirlenen bu ihtiyaçlar genel meclis onayına sunularak giderilmesi için kararlaştırılıyor. Ay sonunda tüm faaliyetler bir rapor haline getirillerek yine bir aylık değerlendirmeye tabi tutulup bir sonraki ay için çalışma planlaması çıkarılıyor.”

Tarih yargılamasın diye…

Bütün Suriye için çözüm istediklerini, Türkiye kaydeden Hevi Mustafa “Biz sadece kendi kantonumuz ya da Kuzey Suriye için proje üretmiyoruz, tüm Suriye halkı için çaba veriyoruz. Cenevre görüşmelerine katılanların hiçbirinin Suriye halkları için bir projesi yok. Şu an Suriye Baas rejimi ile hiçbir ilişkimiz bulunmamakta” dedi.

Türkiye politikalarını eleştiren Hevi Mustafa “Türk devleti DAİŞ çeteleri eliyle Efrîn’e saldırmak istedi. Efrîn kantonunu işgal etmeye çalışıyor. Bunun için hem girişimde bulunuyor hem de tehditler savuruyor. Birkaç kez işgal girişiminde bulundu, olmayınca şimdi Efrîn’in bazı köylerine ve Şehba alanına her gün top atışında bulunuyor. Türk devleti ve Erdoğan’ın hayalleri yerle bir olacak. Buradaki direniş Kuzey Kürdistan’a da moral desteği sunuyor” dedi. Tarihin bugünün Kürt aktörlerini yargılamaması için ulusal kongrenin bir an önce toplanmasını istediklerini ekledi.

Sinan Deniz/Efrîn-Anf