Emek-Ekonomi

Yine mevsimlik işçiler…


Mevsimlik tarım işçilerinin göç yollarında yaşadıkları kaza haberlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Önceki gün akşam 4 kentte mevsimlik işçileri taşıyan araçlar devrildi. 3 işçi yaşamını yitirdi, 57 işçi yaralandı

Tarımda mevsimlik işçi göçünün yaşandığı yaz mevsimiyle birlikte yollarda yaşanan ‘kaza’ sayısı da arttıyor. Her yıl yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği işçilerin büyük çoğunluğu da kadınlardan oluşuyor. Daha önce çok kez meclis gündemine gelmesine ve gerekli denetimlerin yapılacağına dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan genelge çıkarılsa da işçiler hala ‘kaza’ şeklindeki katliamlarda hayatını kaybediyor. Trafik denetleme mekanizması bulunmaması ve işçilerin güvenli servis araçlarında değil de kamyon kasalarında 40 kişi halinde taşınması kazalara her gün bir yenisinin eklenmesine neden oluyor.

Meletî: 3 ölü 12 yaralı

Önceki gün Meletî, Semsûr, Ordu ve Ankara’da tarım işçilerini taşıyan araçlar kaza yaptı. Kazalar sonucunda üç tarım işçisi hayatını kaybederken, toplamda 57 kişi yaralandı. Meletî’nin (Malatya) Yazîxan (Yazıhan) ilçesinde tarım işçilerini taşıyan traktörün devrilmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 3’ü ağır 12 kişi yaralandı.

Ankara: 25 yaralı

Ankara’nın Polatlı ilçesinde Suriyeli tarım işçilerini taşıyan kamyonetin devrilmesi sonucu 25 kişi yaralandı. İşçileri taşıyan kamyonet, Ankara-Eskişehir karayolunun Karaboğaz mevkisinde lastiğinin patlaması sonucu kontrolden çıkarak devrildi. Kazada, kamyonetin kasasında bulunan 25 kişi yaralandı. Sağlık durumları iyi. Yaralıların İnler Mahallesi’ndeki çadır kentte konaklayan Suriyeli tarım işçileri olduğu ve çalışmak için Sazılar Mahallesi’ne gittikleri öğrenildi.

Semsûr: 10 yaralı

Semsûr’da tarım işçilerini taşıyan kamyonet devrildi, aralarında çocukların da olduğu 10 işçi yaralandı. Hasancık Beldesi yakınlarında tarladan dönen kamyonet, kontrolden çıkarak şarampole devrildi. Kazada, kamyonet kasasında bulunan işçiler yaralandı. Sağlık durumları iyi.

Ordu: 10 yaralı

Ordu’nun Altınordu ilçesinde fındık işçilerini taşıyan minibüs devrildi. Kazada, minibüsteki 16 kişiden 10’u yaralandı. Yaralılar, olay yerine sevk edilen ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı.

HABER MERKEZİ