Hak İhlalleri

Xarpêt ve Wan’da da saldırı


Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde sayım için koğuşa giren 40’a yakın gardiyan, koğuştaki tutsakları darp etti. Avukat ve ailelerin verdiği bilgiye göre, sayım için koğuşa giren gardiyanlar, üst katta bulunan tutukluların alt kata inmesini istemesi üzerine, tartışma yaşandı. Gardiyanlar, “Biz sizi indirmesini biliriz” diyerek saldırdı.

Küçük Nudem darp edildi
Saldırı sırasında, annesi DBP Qers İl Eşbaşkanı Yeliz Çopur ile cezaevinde kalan 4 yaşındaki Nudem Çopur da annesinin kucağında darp edildi. Aynı saldırıda gardiyanlar, 1 Kasım 2016’dan itibaren tutuklu bulunan Saray Belediyesi Eşbaşkanı Zilan Aldatmaz’ı da merdivenden attı. Aldatmaz’ın avukatı Resul Aslan, hedef alınan müvekkilinin sol kolundan darbe aldığını, yüzük parmağının kırıldığını ve vücudunda morluklar olduğunu aktardı. Tutsakların revire çıkarılmadığını söyleyen Av. Aslan, baskılara karşı açlık grevi başlatıldığını belirtti.

ÖHP rapor hazırladı

Özgür Hukukçular Platformu (ÖHP), 8 Ağustos’ta Van T Tipi Cezaevi’nde tutsakların darp edilmesi üzerine cezaevine giderek, rapor hazırladı. Raporda, cezaevi 2. müdürünün 7-8 gardiyanla kadınlar koğuşuna giderek, hakaret ettiği ve tutukluları darp ettiği belirtildi. Saldırıda 25 tutsağın yaralandığı bildirildi. İHD Wan Şubesi’nde basın açıklaması yapan avukatlar, Müdür Yardımcısı Mehmet Ceylan ile görüştüklerini belirtti. Avukatlar, hükümlü olan mahpusların görüşmelerine avukat kısıtlaması getirildiğini, haftada 1 saat kamera gözetiminde avukat görüşü yapılacağını söyledi.

‘Tek sıra sayımı dayatılıyor’

Tutsakların verdiği beyanlara yer verilen raporda, “Hapishanede Fetöcülere daha esnek davranılıyor ancak bizim ihtiyaçlarımız geciktiriliyor” denildi. OHAL’in kalıcılaştırılmaya çalışıldığını vurgulayan Av. Erhan Çiftçiler, “Tek sıra sayımı yapıyorlar, tek sıra dayatması bizi 80’lerdeki uygulamalara götürmektedir” diye konuştu.

HABER MERKEZİ