Dünya

Onlarca göçmeni boğdular


ABD ve Türkiye gibi ülkelerin desteklediği, Suudi şemsiyeli güçlerin harabeye çevirdiği Yemen’in sahillerine cesetler vuruyor

İşgal ve çatışmalar nedeniyle kolera salgınının esir aldığı Yemen’de, büyük bir trajedi daha yaşandı. Yemen sahilinde insan kaçakçıları tarafından denize atılan 51 göçmen boğularak can verdi. Uluslarası Göç Örgütü (IOM) yetkililerine göre; insan kaçakçıları Yemen sahilinde gördükleri göçmenleri bota bindirerek denize attı. 120 kişinin olduğu öğrenilen botta boğularak yaşamını yitirenlerin çoğunun genç insanlar olduğu belirtildi. 51 kişinin boğulduğu belirtilirken IOM yetkilileri, kurtulanlar tarafından kumsala gömülen 29 mültecinin cenazelerini tespit ettiklerini, 22 mültecinin ise halen kayıp olduğunu açıkladı.

Olaydan kurtularak sahilde bekleyen 27 mülteciye yardım ettiklerini belirten IOM yetkilileri, diğerlerinin ise yollarına devam ettiğinin belirlendiğini açıkladı. Faciadan kurtulanlar, kaçakçı botunun “yeni mültecileri almak üzere” Somali’ye geri döndüğünü belirtti. ETHA Ajansı’na göre, 120 mülteci denize atıldı.

Kıyıya yaklaşmışken

IOM’nin Yemen misyonu şefi Laurent de Boeck’in aktardığına göre, hayatta kalmayı başaran mültecilerden biri, kaçakçıların kıyı yakınlarında yetkiliye benzeyen kişiler gördükten sonra kendilerini denize ittiğini söyledi. Hayatta kalmayı başaran mülteci, kendilerine kaçakçıların yeni yolcular almak üzere, kıyıya geri döndüklerinin söylendiğini belirtti. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Yemen’i işgal altında tutuyor. Suudi şemsiyeli ordu, İran destekli Şii Husilerle çatışıyor. Suudi Krallığı Şiileri yok edip Sünni bir rejim kurmaya çalışıyor. ABD ve Türkiye de farklı şekillerde destek veriyor. Türkiye’den giden silahlar yakalanmıştı.

SANA/ANF