Emek-Ekonomi

Silikozis diş teknisyenlerini de tehdit ediyor


Cam sanayi, çimento üretimi, dökümcülük, taş ocakları, tünel kazıcılığı, maden ocakları, kot taşlama gibi işlerde çalışan işçilerde görülen silikozis hastalığı, son yıllarda diş teknisyenlerinde de görülmeye başladı. 2016 yılının kasım ve aralık ayında 3 diş teknisyeni, silikosiz hastalığı sebebiyle yaşamını yitirdi. Hızlı etkileriyle de gündeme gelen hastalık, 2011 yılında sadece 3 yıl çalışmasına rağmen, 19 yaşındaki Ömer Faruk Böyük isimli diş teknisyeninin hayatına mal oldu. İzmir’de geçtiğimiz ocak ayında yaşamını yitiren Zafer Yılmaz’a 2007 yılında silikozis teşhisi konmasına rağmen malulen emekli edilmemişti.

Uzmanlar silika tozunun solunması sebebiyle meydana gelen silikozis hastalığının önlenmesi için çalışma ortamının günde en az iki kez nemlendirilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor. Bunun yanında silika tozunu emecek vakumlu masalarda maske ile çalışılması da hastalığın önlenmesinde önemli rol oynuyor. Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapması gereken kontroller, hastalığın önleyici etkileri arasında. Ancak, bakanlık denetim yapmadan önce firmalara haber verdiği için denetim öncesi firmalar önlemlerini alarak denetimlerden “başarıyla” geçiyor.

Sağlıkçı fakat sağlıksız ortam

Sinsice ilerlediği belirtilen silikozis hastalığının tedavisi mümkün olmamasına rağmen hastalığın erken teşhis edilmesi halinde hasta eski sağlığına kavuşabiliyor. Bu hastalığın erken teşhis edilebilmesi için işçilerin 6 ayda bir düzenli muayeneden geçmesi gerekiyor. 2002 yılında iktidara gelen AKP, her alanda olduğu gibi bu alanda da taşeronlaşmanın önünü açtığı için ucuz iş gücü haline gelen diş teknisyenleri, sağlıksız şartlar altında kaderlerine terk edilmiş durumda. Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi, 335 kişi üzerinde yaptığı tetkikler sonucunda 51 diş teknisyeninin silikozis hastalığına yakalandığını tespit etti. Yaklaşık 2 bin diş laboratuvarının bulunduğu Türkiye’de, söz konusu laboratuvarlarda 20 binden fazla diş teknisyeni çalışıyor ve bu da silikozis hastalığının yarattığı tehlikeyi gözler önüne seriyor.

Barış Poyraz/İzmir-dihaber